Here’s a look at who’s running for this year’s municipal election

Your Local Election HQ

With the Alabama primaries over, the Wiregrass now looks to August for the upcoming municipal elections on Aug. 25.

Here are some of the candidates organized by their cities and positions they are running for.

Enterprise

Mayor

  • Bill Baker
  • William E. (Bill) Cooper
  • Lister H. Reeves, Jr.
  • Perry Vickers

District 1

  • Sonya Wheeler Rich
  • Reiders White, Jr.
  • Jerrold Whitehurst

District 2

  • Eugene Goolsby
  • LaQuilla Stoudmire

District 3

  • Danny O. Bradley
  • James D. Brown
  • Les W. Hogan
  • Greg Padgett

District 4

  • Scotty Johnson

District 5

  • Turner Townsend

Ozark

Mayor

  • Mark Blankenship
  • Bob Bunting – Incumbent
  • Chaddwick Crews
  • Dion Robinson

City Council Place 1

  • Frank Garrett – Incumbent
  • Leah Harlow
  • Rachel Hauser

City Council Place 2

  • Les Perault -Incumbent –unopposed

City Council Place 3

  • Winston Jackson – Incumbent – unopposed

City Council Place 4

  • Steve Price
  • Brenda Simechak – Incumbent

City Council Place 5

  • Stanley Enfinger – Incumbent
  • Frankey Peterman

Geneva

Mayor

  • Greg Adams
  • David Hayes
  • John Hughes

Council Member District 1

  • Charlie Harris
  • Rufus Lee

Council Member District 2

  • Tashara Martinestz
  • Freddy McCoy

Council Member District 3

  • Charles W. “Charlie” Fleming, Jr.
  • Kimberly Wesley Gillespie

Council Member District 4

  • Jason Gerstner
  • Raymond Terry
  • Ryan Tidwell

Council Member District 5

  • Richard Bixby

Council Member District 6

  • Joe Buchinsky
  • Hobie L. Dixon
  • Mike Fountain

Council Member District 7

  • Mike Bryan
  • Daniel L. Coleman
  • Todd Mote

Daleville

Mayor:

  • James Stayton
  • Charles Wigglesworth

City Council

  • Joel Adams
  • Bobby R. Hardrick
  • Katheryne “Magwood” Horace
  • Jimmy Monk
  • Scott Moore
  • Alicia “Jo” Reese
  • James Roberts
  • Frank Sanders
  • Alan Souders
  • Charles Tongret
  • Kevin Turley

Opp

Mayor

  • John Bartholomew for mayor
  • Becky Bracke for mayor
  • Foster Norris for mayor

City Council District 1

  • Chad Jackson
  • Bobby Ray Owens

City Council District 2

  • Charlotte Hunt
  • T D Morgan
  • James A. “Jimmy” Rogers

City Council District 3

  • Merrill Culverhouse
  • Chastity Perdue Helms
  • Gary Strickland
  • Skip Spurlin

City Council District 4

  • Mary H Brundidge
  • John LaVaughn Hines

City Council District 5

  • Don Childre council district 5
  • Dr. Lori Stanfield

Headland (All Unopposed)

Mayor

  • Ray Marler

District 1

  • John Glover

District 2

  • Jody Singleton

District 3

  • Chris Weed

District 4

  • Joe Falkner

District 5

  • Kendrick Spurling

Abbeville

Mayor

  • Jimmy D. Money
  • Billy Helms
  • Greg Grimsley
  • Jim Giganti Mayor

Council Member District 1

  • Terry Allums
  • Dexter Glanton Council

Council Member District 2

  • Lakilya Porter Cater
  • Brendt Murphy

Council Member District 3

  • Eddie Jones Council
  • Dorothy L. Baker

Council Member District 4

  • Vince Feggins Council
  • Rena Cosby Council

Council Member District 5

  • Jimmy Davis, Jr.
  • Chris Pensinger
  • Betty Edge Yoder

Samson

Mayor

  • Clay King

Place 1

  • Barbara Simmons

Place 2

  • Queen Fitzpatrick

Place 3

  • Ronald Davis

Place 4

  • Heath Chancey
  • Ed Janasky

Place 5

  • Roger Baine

Slocomb

Mayor

  • Rob Hinson

Council Member Place 1

  • Tony Davis
  • Scotty Shelton Pending

Council Member Place 2

  • Joe T Myles Pending
  • Nicky Devane Pending

Council Member Place 3

  • Henley Hicks 07/13/20

Council Member Place 4

  • Don White 07/20/20
  • Lisa Sconiers pending

Council Member Place 5

  • Travis J Garrett 07/13/20
  • Tim Hatcher pending

New Brockton

Mayor

  • Kathryn S. Holley

Council Member District 1

  • Ronald Terry

Council Member District 3

  • Ralph M. Medley, Jr.

Council Member District 4

  • Phillip Todd Askins
  • John Courtney Campbell

Council Member District 5

  • Shirley Eads

Elba

Mayor

  • Chelsea Cooper
  • Tom Maddox
  • Tim Johnson

City Council District 1

  • Johnathan T. Lockett (incumbent)

City Council District 2:

  • Gappa Wise (incumbent)

City Council District 3:

  • Jane B. Brunson (incumbent)

City Council District 4:

  • Bryan Grimes

City Council District 5:

  • A.R Williams (incumbent)

Taylor

Mayor

  • Billy M. Snell Jr.

Place 1

  • John Langley Tyson
  • Marcus davis

Place 2

  • Debbie Somma
  • Jerry kelly

Place 3

  • Sharon Loff

Place 4

  • Merritt Carothers

Place 5

  • Kenneth Thompson Jr.

Copyright 2020 Nexstar Inc. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed.

Trending Stories