83°F
Sponsored by

2014 AHSAA girl's sub-regional schedule

Here is the girl's sub-regional schedule for later this week.
2014 Girls Sub-Regional Pairings
All games Thursday night, 7 p.m., unless otherwise noted

CLASS 1A
South Sub-Regional
Game 1: Akron at St. Luke's Episcopal (19-6), Mobile
Game 2: Marengo at Sunshine (14-4)
Game 3: J.F. Shields (11-10) at Geneva County (24-4)
Game 4: Pleasant Home (16-9) at Brantley (22-5), Friday, 5:30 p.m.

Central Sub-Regional
Game 5: Berry (20-7) at Keith (21-6)
Game 6: Autaugaville (16-7) at Holy Spirit (21-5), Tuscaloosa
Game 7: Notasulga (12-8) at Winterboro (21-7)
Game 8: Talladega County-Central (19-7) at Loachapoka (23-2)

Northeast Sub-Regional
Game 09: Cedar Bluff at Appalachian
Game 10: Jefferson Christian at Spring Garden (24-4)
Game 11: Faith Christian (11-13) at Skyline (23-4)
Game 12: Woodville (20-8) at Ragland (23-3)

Northwest Sub-Regional
Game 13: Decatur Heritage (16-12) at Lynn (25-2)
Game 14: Brilliant (12-10) at Falkville (18-7)
Game 15: R.A. Hubbard at Tharptown (19-8), Russellville
Game 16: Belgreen (16-12) at Covenant Christian (27-1), Muscle Shoals

CLASS 2A
South Sub-Regional
Game 1: Zion Chapel (11-16) at Leroy
Game 2: Flomaton (14-6) at Elba (13-8)
Game 3: G.W. Long (11-2) at Providence Christian (19-6), Dothan
Game 4: Houston Academy (18-11) at Samson (26-1)

Central Sub-Regional
Game 5: R.C. Hatch (11-10) at Choctaw County (14-7), Butler
Game 6: Southern Choctaw (10-9) at Aliceville (16-4)
Game 7: Prattville Christian (20-8) at Luverne (16-10)
Game 8: Central-Hayneville (16-11) at Montgomery Academy (21-5)

Northeast Sub-Regional
Game 09: Ranburne at Lanett (18-5), 6 p.m.
Game 10: LaFayette (5-19) at Woodland (29-1)
Game 11: Section (15-11) at Sand Rock (27-3)
Game 12: Gaston (5-15) at North Sand Mountain (27-1), Higdon

Northwest Sub-Regional
Game 13: Sulligent (15-8) at Fultondale (10-8), 6 p.m.
Game 14: Vincent (9-16) at Cold Springs (26-6), Bremen
Game 15: Colbert Heights (10-15) at Tanner (18-7)
Game 16: Lexington at Red Bay (28-3)

CLASS 3A
South Sub-Regional
Game 1: Southside-Selma at Cottage Hill Christian
Game 2: T.R. Miller at Straughn (24-1), 6 p.m.
Game 3: Barbour County (9-16) at Daleville (22-5)
Game 4: Geneva (15-12) at Abbeville (17-6)

Central Sub-Regional
Game 5: Tarrant (8-17) at Trinity Presbyterian
Game 6: Central-Coosa at Midfield (17-8)
Game 7: Holt (5-17) at Greensboro (20-4)
Game 8: Sipsey Valley (20-6) at American Christian (16-11), Tuscaloosa

Northeast Sub-Regional
Game 09: Saks (8-14) at Glencoe (15-9)
Game 10: Ashville (18-17) at White Plains (20-8)
Game 11: Brindlee Mountain (23-6) at Plainview (18-8), Rainsville
Game 12: Pisgah (20-7) at Holly Pond (28-3), Friday, 5:30 p.m.

Northwest Sub-Regional
Game 13: Hamilton (16-10) at Good Hope (19-11)
Game 14: Danville (19-11) at Winfield (25-2)
Game 15: Mars Hill Bible (19-10) at Madison Academy (24-9)
Game 16: West Morgan (18-13) at Lauderdale County (33-0), Rogersville

CLASS 4A
South Sub-Regional
Game 1: Hillcrest-Evergreen at UMS-Wright (18-11), Mobile, 6 p.m.
Game 2: Clarke County (19-3) at Wilcox Central
Game 3: St. James (17-9) at Charles Henderson
Game 4: Ashford at Brewbaker Tech (22-6)

Central Sub-Regional
Game 5: Elmore County (9-6) at Handley (18-7), Roanoke
Game 6: Dadeville at Childersburg (12-8)
Game 7: Corner (7-15) at Calera (22-4)
Game 8: Bibb County (13-11) at Carbon Hill (23-8)

Northeast Sub-Regional
Game 09: Crossville (13-14) at Madison County
Game 10: Randolph at Guntersville (15-13)
Game 11: Hokes Bluff (22-6) at Anniston (22-5)
Game 12: Munford (15-5) at Jacksonville (20-7)

Northwest Sub-Regional
Game 13: Ardmore (10-15) at Oneonta (25-6)
Game 14: Locust Fork (17-9) at J.O. Johnson (10-12), Friday, 6 p.m.
Game 15: Central-Florence (16-12) at Priceville (25-4)
Game 16: East Lawrence (10-17) at Rogers (16-15)

CLASS 5A
South Sub-Regional
Game 1: Spanish Fort (11-16) at Faith Academy (21-5), Mobiler
Game 2: Vigor at B.C. Rain (24-5), Mobile, 6 p.m.
Game 3: Eufaula (10-10) at Jackson (19-9), Friday, 6 p.m.
Game 4: Saraland at Russell County (10-10), Seale, Friday, 5 p.m. (CST)

Central Sub-Regional
Game 5: Talladega (7-18) at Valley (18-2)
Game 6: Benjamin Russell (14-9) at Sylacauga (24-3)
Game 7: Paul Bryant (23-5) at Selma (24-4)
Game 8: Demopolis (16-10) at Central-Tuscaloosa (19-7)

Northeast Sub-Regional
Game 09: Springville (19-8) at Homewood (20-5)
Game 10: Ramsay (17-12) at Center Point (19-10)
Game 11: Brewer (25-7) at Fort Payne (20-10)
Game 12: Etowah (10-9) at Arab (18-12)

Northwest Sub-Regional
Game 13: Walker (14-11) at Wenonah (22-7)
Game 14: Pleasant Grove (22-7) at Hayden (23-6)
Game 15: Athens (17-11) at East Limestone (25-7)
Game 16: Cullman (18-8) at Muscle Shoals (23-7)

CLASS 6A
South Sub-Regional
Game 1: Murphy (17-7) at Davidson, Mobile
Game 2: Alma Bryant at Blount (28-3)
Game 3: Dothan (22-4) at Baldwin County (20-4), Bay Minette
Game 4: Robertsdale (14-12) at Enterprise (22-11)

Central Sub-Regional
Game 5: Lee-Montgomery (18-8) at Opelika (20-5)
Game 6: Central-Phenix City (17-7) at Jeff Davis (21-6), Montgomery, 6 p.m.
Game 7: Oak Mountain (19-13) at Thompson, Alabaster
Game 8: Wetumpka (18-4) at Spain Park (24-7), Hoover

Northeast Sub-Regional
Game 09: Huntsville (22-8) at Clay-Chalkville
Game 10: Gadsden City at Lee-Huntsville (22-8)
Game 11: Gardendale (13-16) at Shades Valley (26-4), Irondale
Game 12: Mountain Brook (21-7) at Huffman (16-7)

Northwest Sub-Regional
Game 13: Jackson-Olin (13-9) at Bessemer City
Game 14: Tuscaloosa County at Hoover (16-13), 6 p.m.
Game 15: James Clemens (11-17) at Sparkman (29-2)
Game 16: Hazel Green (27-6) at Austin (23-10), Decatur
Page: [[$index + 1]]
comments powered by Disqus

Gas Prices

Station Address [[fuelTypeSearched]] Price Updated
[[gas.StationName]] [[gas.Address]] [[gas.RegularPrice | currency]] [[gas.MidPrice | currency]] [[gas.PremiumPrice | currency]] [[gas.DieselPrice | currency]] [[gas.LastUpdated]]

MOST POPULAR